Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта

ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 7 жовтня 2019 року N 429

Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта

Державна регуляторна служба України відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" розглянула проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (далі - проект постанови), а також документи, що додаються до проекту постанови, надіслані Міністерством внутрішніх справ України листом від 15.08.2019 N 11628/05/19-2019.

За результатами проведеного аналізу проекту постанови та відповідного аналізу регуляторного впливу (далі - АРВ) на відповідність вимогам статей 4, 5, 8 і 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон про регуляторну політику) встановила:

проектом постанови передбачається внести зміни до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, які, зокрема, стосуються доповнення процедури державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів процедурою проведення обов'язкового експертного дослідження визначених категорій транспортних засобів та реєстраційних документів на транспортний засіб та інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС (далі - проект Змін).

Однак проект постанови не може бути погоджений у запропонованій редакції з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічні норми закріплені в статті 3 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" (Закон N 3166-VI), де зазначено, що організація, повноваження і порядок діяльності міністерств, інших центральних органів виконавчої влади визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України.

Тобто, будь-які повноваження центрального органу виконавчої влади, а також механізми їх реалізації мають бути визначені та закріплені виключно на законодавчому рівні.

Як вказано розробником в АРВ до проекту постанови, підставою для розроблення проекту постанови є положення статті 34 Закону України "Про дорожній рух", які визначають, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних, зокрема, з перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, і дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин (за необхідності).

Таким чином, Законом України "Про дорожній рух" не встановлено обов'язковість проведення експертного дослідження транспортних засобів у складі процедури державної реєстрації транспортного засобу.

Враховуючи зазначене, законодавчі підстави для розроблення проекту Змін та встановлення обов'язку проведення експертного дослідження транспортних засобів для власників транспортних засобів відсутні.

Зазначаємо, що встановлення добровільності (за бажанням власника) процедури проведення експертного дослідження транспортних засобів свого часу було ініційовано розробником для спрощення порядку реєстрації транспортних засобів.

Таким чином, прийняття проекту постанови у запропонованій редакції є передчасним та необґрунтованим.

Разом з тим, здійснивши аналіз проблеми, яку викладено в АРВ до проекту постанови, та враховуючи той факт, що у рамках запуску нової системи техогляду автомобілів в Україні ще в травні поточного року Мінінфраструктури оприлюднило законопроект про відновлення з 2022 року обов'язкового технічного огляду приватних авто (такі вимоги запроваджуються відповідно до Директиви 2014/45/ЄС), вважаємо за доцільне розглянути можливість проведення експертного дослідження транспортних засобів в рамках здійснення процедури техогляду в разі такої необхідності.

Крім того, повідомляємо, що прийняття проекту постанови здійснюється не у відповідності з визначеним статтею 4 Закону про регуляторну політику принципом прозорості та врахування громадської думки.

Вказаний принцип передбачає відкритість для фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності, обов'язковий розгляд регуляторними органами ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому статтею 4 Закону про регуляторну політику порядку фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, обов'язковість і своєчасність доведення прийнятих регуляторних актів до відома фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності.

На адресу ДРС листом Всеукраїнської громадської організації "Громадський комітет транспортної безпеки" від 09.09.2019 N 2043 надійшли зауваження та пропозиції до проекту постанови (копія додається).

Відповідно до частини сьомої статті 9 Закону про регуляторну політику всі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.

Підсумовуючи зазначене, за результатами розгляду положень проекту постанови та АРВ до нього, встановлено, що проект розроблено без дотримання ключових принципів державної регуляторної політики, а саме: прозорості, передбачуваності та збалансованості, визначених статтею 4 Закону про регуляторну політику.

Ураховуючи викладене, керуючись частиною четвертою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Державна регуляторна служба України вирішила:

відмовити в погодженні проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів".

Додаток: 3 арк.

 

Голова Державної регуляторної
служби України

К. Ляпіна
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали