Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.

 

 

Щодо технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання

 

 Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються, зокрема, на:

1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).

Відповідно до положень статті 1 зазначеного Закону України балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Відповідно до пункту 3.29 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01.10.97 N 254 (далі - Правила безпеки), після пуску газу система газопостачання передається власнику будинку.

Пунктом 1.4.3 Правил безпеки передбачено, що відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію об'єктів, зокрема газопроводів та газового обладнання житлових і громадських будинків, побутових газових приладів і апаратів, димових і вентиляційних каналів, ущільнень вводів підземних інженерних комунікацій в будинки і будівлі, покладається на їх власників.

Відповідно до пункту 4.2.8 Правил безпеки технічне обслуговування і ремонт об'єктів і споруд систем газопостачання житлових і громадських будинків повинно здійснюватись спеціалізованими підприємствами газового господарства (далі - СПГГ) або газовими службами підприємств - власників цих об'єктів.

У пункті 4.5.6 Правил безпеки зазначено, що періодичність і порядок технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків повинні виконуватися згідно з Положенням про технічне обслуговування внутрішніх систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, затвердженим наказом ДАКХ Укргаз 30.07.97 N 35 за погодженням з Держнаглядохоронпраці (далі - Положення).

Відповідно до пункту 3.4 Положення технічне обслуговування газопроводів і газового обладнання житлових будинків та громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення в населених пунктах України здійснюється СПГГ згідно з договорами з власниками зазначених об'єктів.

Зразок договору на планове технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання наведений у додатку 2 Положення.

У пункті 3.5 Положення зазначено, що планове технічне обслуговування та дрібний ремонт газової апаратури і приладів, пов'язаний із заміною гвинтів, штифтів, пружин, ущільнюючих матеріалів при перепакуванні фланцевих та різьбових з'єднань і запірних пристроїв, застосуванні зварювальних робіт на газопроводах ВБСГ, виконується за рахунок експлуатаційних витрат СПГГ.

Згідно з пунктом 4.12 Положення роботи з капітального ремонту газового обладнання в період між плановим технічним обслуговуванням здійснюються СПГГ за окремим договором з власником ВБСГ.

Крім цього зазначаємо, що послуги з газопостачання надаються споживачеві (населення) на підставі договору, що укладається ним відповідно до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 N 938 (далі - Типовий договір).

Пунктами 14, 15 Типового договору передбачено, що за рахунок коштів виконавця здійснюється:

1) періодичне технічне обслуговування:

перевірка на щільність газопроводів, газових приладів і пристроїв під робочим тиском;

перевірка відповідності встановлення газових приладів і пристроїв, побудови приміщень, прокладення газопроводів вимогам будівельних норм, проекту і правилам експлуатації;

перевірка димових і вентиляційних каналів на наявність тяги;

перевірка наявності вільного доступу до газопроводів, газових приладів і пристроїв, а також у підвали та на горища, де прокладено газопроводи;

розбирання, очищення від наслідків корозії і залишків мастила, а також змащування всіх запірних пристроїв, установлених на газопроводах та газових приладах і пристроях;

перевірка придатності до використання (експлуатації) газових приладів і пристроїв, їх налагодження та регулювання;

дрібний ремонт газових приладів і пристроїв, пов'язаний із заміною гвинтів, штифтів, пружин, ущільнювальних матеріалів у разі перепакування фланцевих та нарізних з'єднань і запірних пристроїв;

2) періодична повірка лічильників газу, їх технічне обслуговування та ремонт, пов'язаний з такою повіркою (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж);

3) ліквідація витоку газу.

Послуги з монтажу (демонтажу), ремонту та технічного обслуговування газових приладів і пристроїв та лічильників газу, що надаються на підставі заяви споживача (крім робіт, зазначених у пункті 14), оплачуються споживачем у визначеному порядку за встановленими тарифами (цінами) з урахуванням вартості обладнання, його вузлів і деталей.

Таким чином, за рахунок газорозподільного підприємства проводиться лише періодичне технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт, витрати з проведення яких включається до складу тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами.

Послуги, що надаються на підставі заяви споживача (крім робіт, зазначених у пункті 14 Типового договору), здійснюються за рахунок споживача.

Планове технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, у тому числі роботи з капітального ремонту газового обладнання, проводиться згідно з договорами, укладеними між власниками зазначених об'єктів та СПГГ.

Таким чином, для забезпечення належної експлуатації багатоквартирних житлових будинків, що перебувають на балансі ОСББ, ЖЕП, ЖБК тощо, та утримання їх в належному стані балансоутримувачам будинків необхідно укласти договір з СПГГ на планове технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, передбачений Положенням.

Варто зазначити, що роботи з проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання відносяться до конкурентного ринку та можуть виконуватися будь-якими підприємствами і організаціями, які мають відповідний дозвіл на виконання такого виду робіт.

Лист від 08.08.2012 р. N 4984/14/47-12

Національна комісія регулювання електроенергетики України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали